
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 800 µm |
| Voltage Rating | 10 V |
| Thickness | 889 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Max Length | 1.7 mm |
| Max Width | 900 µm |
| Min Length | 1.5 mm |
| Min Width | 700 µm |
| Max Thickness | 900 µm |
| Min Thickness | 700 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 36261
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.01881 | $0.18810 |
| 50 | $0.01748 | $0.87400 |
| 100 | $0.01624 | $1.62400 |
| 500 | $0.01189 | $5.94500 |
| 1000 | $0.01060 | $10.60000 |
| 3000 | $0.00774 | $23.22000 |
| 5000 | $0.00565 | $28.25000 |
